در هفته های مد سراسر دنیا چه می‌گذرد؟

در هفته های مد سراسر دنیا چه می‌گذرد؟

هفته مد نيويورک (آمريکا)
هفته مد نيويورک با عنوان هفته مد مرسدس بنز نيز شناخته مي‌شود. اين ايونت هر سال در ماه‌هاي فوريه و سپتامبر به صورت نيم سالانه برگزار مي‌شود و معمولا 7 تا 9 روز طول مي‌کشد. اولين هفته مد نيويورک که بعدها به عنوان هفته خبر نيز شهرت يافت، اولين هفته مد در دنيا به حساب مي‌آيد که در سال 1943 و در ميانه جنگ جهاني دوم برپا شد. تا آن زمان پاريس به عنوان پايتخت مد در دنيا شناخته مي‌شد، اما جنگ جهاني دوم مانع از اين مي‌شد که مردم و طراحان بتوانند براي بازديد و ارائه آخرين کارهايشان به اين شهر بروند، از اين رو، هفته مد نيويورک متولد شد.

هفته مد لندن
لندن نیز یکی از چهار شهر مهم در هفته مد است که از ۱۹۸۴ همه ساله این رویداد پس از نیویورک به مدت ۷ روز برگزار می‌کند.

برندهای معروفی مثل استلا مک کارتنی، بربری، تامی هیلفیگر، ویوین وست وود و الکساندر مک کوئین به لندن تعلق د
یکی از جذاب‌ترین هفته های مد در جهان، هفته مد لندن است. این رویداد هیجان‌انگیز در دنیای مد و لباس، از سال 1984 شروع شد. انجمن مد بریتانیا، محل برگزاری این رویداد را، شهر لندن معرفی کرد. اگر علاقه‌مند به صنعت مد و پوشاک باشید، می‌توانید این رویداد را در ماه فوریه و سپتامبر، پیگیری کنید. فشن ویک لندن، اولین رویداد مد در دنیا بود که به‌صورت پخش زنده، کت واک را نمایش داد. عده زیادی، موفق به مشاهده این رویداد جهانی، به صورت لایو و زنده شدند. هر ساله، حدود 150 طراح سرشناس در این رویداد حضور دارند. طراحان، آخرین مد لباس، میکاپ و اکسسوری را در این رویداد به نمایش می‌گذارند. جالب است بدانید که، استایلیست‌ها، با مشاهده و آنالیز کت واک‌ها، ترند مد، لباس، استایل، میکاپ و مدل مو را استخراج می‌کنند. معمولا برندهای هر کشور، در فشن ویک آن حضور پررنگی دارند.

هفته مد میلان
فشن ویک میلان، در شهر میلان ایتالیا برگزار می‌شود. این رویداد از سال 1985 شروع به برگزاری کرد. درواقع، هدف از برگزاری فشن ویک میلان، معرفی طراحان با استعداد ایتالیایی بود. افرادی که با دید مطلوبی از مد، لباس و اکسسوری‌هایی مطابق با آن، طراحی می‌کردند و بسیار کم‌هزینه‌تر از نمونه‌های پاریسی بودند. به همین‌دلیل، این رویداد موردتوجه عده زیادی قرار گرفت. با برندسازی صحیح و محبوبیت برندهای مثل جورجیو آرمانی و جیانی ورساچه، هفته مد میلان، بیش از پیش در میان علاقه‌مندان به مد، مطرح شد. این رویداد جذاب، برای نمایش مد و فشن در لباس آقایان و خانم‌ها برگزار می‌شود. هفته مد میلان نیز، دو بار در سال برگزار می‌شود که کالکشن‌های جدید فصلی را به نمایش می‌گذارد.

هفته مد برلین

این هفته مد با نمایش مجموعه اریک فرنکن آغاز به کار کرد. کلکسیون این طراح از قرن نوزدهم انگلستان موسوم به دوره ویکتوریا الهام گرفته و شامل لباسهای راه راه و چین دار است.

طراح هلندی می گوید به دو مفهوم چین، و راه راه و همچنین پیله، حال و هوای قدیمی و آنتیک داده است.

اریک فرنکن هشت سال پیش فعالیت در دنیای مد را شروع کرد و کمی بعد با بدست گرفتن مدیریت برند «اولون» (AVELON) مجموعه های مردانه و زنانه آن را توسعه داد. طراحی «اولون» چهار فصل است و سبک ویژه خود را دارد. با استفاده از پارچه و مصالح نرم و لطیف، برشها زمخت و زاویه دار هستند.

هفته مد برلین محلی برای عرضه خلاقیت نامهای تجاری مطرح و همچنین شناساندن طراحان جوان و تازه کار است. در این هفته که ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) شروع شد بیش از ۳۶ نام تجاری، مجموعه های بهار سال آینده خود را در پایتخت آلمان عرضه می کنند.

هفته مد ژاپن

ژاپن سرزمینی است که تاریخ و فرهنگی بسیار غنی دارد. در هر بحثی که راجع به ژاپن شروع می‌شود، از اولین چیزهایی که می‌شنویم جذاب بودن فرهنگ آن‌ها است. مانند اکثر کشورهای پیشرفته، فشن و پوشش ژاپن گره‌ای محکم با فرهنگ این کشور دارد.

در تاریخ ژاپن، لباس‌های مختلفی وجود دارند و هرکدام از آن‌ها نشان دهنده یک چیز به خصوص است. شایان ذکر است که در طول تاریخ لباس‌های ژاپنی دچار تحولات مختلف شدند و مطابق با زمانه خود پیش می‌رفتند
ر دنیای امروز، پوشش ژاپن به دو دسته تقسیم می‌شود: پوشش سنتی که بیش از هزار سال در فشن ژاپن باقی مانده و لباس‌های مدرن و امروزی که همه‌ی ما با آن آشنا هستیم. لباس‌های سنتی در ژاپن هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرند و در مراسمی مانند عروسی‌ها، ختم‌ها و… استفاده می‌شوند.

همچنین لباسی مانند کیمونو هنوز هم از مد نیافتاده است و اگر در خیابان‌های ژاپن قدم بزنید، به راحتی می‌توانید افراد را با کیمونو ببینید. کیمونو برای جامعه ژاپن هنوز هم ارزش فرهنگی و تاریخی دارد. جامعه ژاپن از معدود جوامعی است که از نفوذ بیش از حد غرب بر چیزهای مختلف جلو گیری کرده و با این حال از پیشرفت عقب نمانده و یکی از قدرتمندترین کشور‌های دنیاست.

درست است که لباس غالب مردم ژاپن ظاهری غربی دارد ولی به نظر نمی‌آید که فشن اصیل ژاپنی به این زودی‌ها از بین برود. امروزه ژاپن در دنیای فشن مدرن و High Fashion حضور دارد و طراحان بسیار خلاقی وجود دارند که از حضور ژاپن در صدر دنیای فشن مطمئن شوند.