ایو سن لوران، دیور و تام فورد: غول‌های دنیای مد

طراحان دنیای مد و فشن

ایو سن لوران، دیور و تام فورد: غول‌های دنیای مد

دنیای مد پر است از داستان‌های نوابغ، نوآوری ها و رقابت ها. در میان بزرگان مد، ایو سن لوران، دیور و تام فورد به خاطر سهم‌های فردی و همچنین روابط پیچیده‌ای که بین آنها وجود دارد برجسته هستند. دراین مقاله به میراث این برندهای برجسته، تلاقی‌های آنها و ویژگی‌های منحصر به فردی که جای آنها را در تاریخ مد محکم کرده است، می‌پردازدیم.

ایو سن لوران (YVES SAINT LAURENT)

رابطه با دیور:

ورود ایو سن لوران به دنیای مد هوت کوتور(Haute Couture) با خانه دیور آغاز شد. در سن 21 سالگی، پس از مرگ ناگهانی کریستین دیور، سن لوران به عنوان طراح اصلی برند دیور معرفی شد. مجموعه‌های بی نظیر او، به ویژه لاین “ترپیز”، با استقبال بزرگی مواجه شد و پایه‌های کاری او را مستحکم کرد.

ایو سن لوران در کنار کریستین دیور

دلایل موفقیت ایو سن لوران:

این طراح لباس افسانه ای، با نوآوری‌های زیادی از جمله معرفی تاکسیدو های زنانه شناخته می‌شود. توانایی او در ترکیب مردانگی و زنانگی و علاقه او به هنر، به عنوان منبع اصلی الهام گیری، طراحی‌های او را انقلابی کرد. او همچنین با استفاده از مدل‌های رنگی در پارچه ها و طراحی های خود به عنوان یکی از اولین طراحان بزرگ، توانست مرز های صنعت مد و فشن را جا به جا کند.

پارچه لباس
الهام گیری سن لوران در طراحی از نقاشی های موندریان، نقاش مشهور فرانسوی

اشتراکات با دیور و تام فورد:

مانند دیور، سن لوران تاکید فراوانی بر سیلوئت و شکل دارد. هر دو برند دارای میراث فرانسوی غنی هستند و نماد پوشاک و زندگی لوکس به حساب می آیند. از طرفی آن چه که بین سن لوران و تام فورد مشترک است و بر کسی پوشیده نیست، این حقیقت است که این دو هیچ زمان از ترند پیروی نمی کنند، بلکه ترند را به وجود می آورند. یک اخلاق انقلابی غیر قابل انکار.

کت و شلوار
سن لوران و تام فورد در یک قاب

کریستین دیور (Christian Dior)

دلایل موفقیت:

مجموعه لباس “ظاهر جدید” دیور در دهه چهل میلادی، که با کمر های باریک و دامن های کامل معروفش به یاد آورده می شود، صنعت مد و فشن بعد از جنگ جهانی دوم را به کلی دستخوش تغییر کرد. تاکید دیور بر زنانگی، لوکس و سیلوئت، این برند را در گروه آن هایی قرار داد که در سطح کاملاً متفاوتی فعالیت می کنند.

لیاس کت و دامن
از مجموعه ظاهر جدید (New Look) دیور در سال 1946

اشتراکات با سن لوران و تام فورد:

همانطور که گفتیم، دیور و سن لوران هر دو از یک میراث به شدت غنی فرانسوی در مد و فشن استفاده می کنند. پارچه های بی نهایت لوکس، با کیفیت و گران قیمت در لباس های این دو برند به وفور دیده می شود. آن چه که امروز در دنیای فشن می بینیم، تا حد بسیار زیادی مدیون این دو طراح بزرگ و پیشروست. از طرفی آن چه که بین دیور و تام فورد مشترک است، تعهد هر دوی آن ها به سبک زندگی لوکس مشتریان خود و استفاده از تکنیک های دستی و خاص در تولیداتشان و البته، محبوبیت جهانی این دو برند می باشد.

فروشگاه لباس دیور
یکی از فروشگاه های اصلی کریستین دیور با طراحی منحصر به فرد

تام فورد (Tom Ford)

رابطه وی با سن لوران:

پس از ترک گوچی، تام فورد خط لباس های آماده سن لوران را به دست گرفت. دوره او در برند سن لوران با حساسیت و ظرافت مثال زدنی او و برداشت مدرنی که از اصالت دنیای کلاسیک داشت به یاد آورده می شود.

لباس مجلسی پیراهن
از لباس های طراحی شده برند ایو سن لوران توسط تام فورد

دلایل موفقیت:

طراحی‌های تام فورد به خاطر جلوه‌ های بی‌ پروایی و احساسات و تحقق شدید مدرنیته در آن ها شناخته می‌شوند. توانایی او در بازآفرینی آن چه کلاسیک قلمداد می شود، با یک چرخش مدرن، همراه با توانمندی‌های بی نظیر تجاری و حرفه ای او، وی را به یکی نماد های موفقیت در صنعت مد و لباس تبدیل کرده است. انتخاب جسورانه همه چیز، از پارچه ها تا طراحی ها تا مدل ها و رنگ ها، تام فورد را به این جایگاه تقریباً دست نیافتنی رساند.

شلوار قرمز لباس قرمز
جی جی حدید مدل مشهور، در لباسی از تام فورد

مقایسه سه برند

همانطور که می دانید، هر سه برند متعلق به دنیایی هستند که در آن، ساختن، معنای دیگری دارد. لباس هایی که توسط دست های هنرمدان بزرگی دوخته می شوند و پارچه هایی که در هر زمان نسبت به زمانه خود از بالاترین کیفیت برخوردار هستند. با این حال این سه برند هر کدام به نحوه خاصی با زیبایی شناسی تعامل دارند. دیور، با تاریخ غنی و منحصر به فرد خود، به طراحی های بی زمان خود تکیه می کند. سن لوران، در عین زیبایی، همیشه در حال جا به جا کردن مرز هاست و به دنبال محو کردن آنچه که مردانگی را از زنانگی جدا می سازد. از سوی دیگر تام فورد که نماد بی زمانی و لاکچری مدرن، در عصر معاصر ماست.

 

برای جمع بندی، سن لوران، دیور و تام فورد تنها برند نیستند، بلکه موسساتی هستند که برای دنیای مد و فشن تصمیم می گیرند. تاریخ به هم پیوسته آن ها مقداری از مسیرشان را به یکدیگر وصل می کند اما از طرف دیگرفلسفه های طراحی خاص و منحصر به فرد هر یک از آن ها، مسیر کلی این سه برند را از هم جدا می سازد. در دنیای فشن و مد  که هرروز در حال پیشرفت و ترقی ست، این سه برند توانسته اند هم چنان در اولین سطح این صنعت باقی بمانند و به نظر نمی آید که خطری جایگاه این سه برند را تهدید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *